کارشناسی ارشد پیام نور بابل
سلام در پاسخ کلی به سوالات شما دانشجویان عزیز توجه به نکات ذیل ضروری است.

لازم به ذکر است بخشنامه ها دانشگاه پیام نور گاهی اوقات متغیر است و ممکن است تغییراتی در مواردی که در ذیل برگه ارائه نموده ام بوجود آید نکات ذیل بر اساس آخرین دانسته های اینجانب از بخشنامه های صادر شده از سال ۸۵ و تاکنون یعنی ۱۶/۶/۹۰ که اطلاع رسانی نموده ام می باشد بنابراین توجه داشته باشید .

۱- حداکثر واحدی که دانشجو می تواند در طول یک ترم اخذ کند (اعم از جبرانی و اصلی ) ۱۴ واحد می باشد . ولی طبق ارائه دروس تعداد سقف واحدی که در نظر گرفته شده ارائه می گردد یعنی اگر طبق سرفصل ارائه دروس ترم اول ۱۰ است همین ۱۰ واحد برنامه ریزی و ارائه می گردد

توجه مهم : توصیه اکید می شود که طبق سرفصل و  براساس ترم ورود انتخاب واحد نمایید تا تداخل کلاس و تداخل امتحانات پایان ترم نداشته باشید. زیاد واحد گرفتن هیچ فایده ای ندارد مگر کم شدن معدل ترم و کل بعلت اینکه بهر حال سرفصل دروس ۴ ترمه در نظر گرفته شده است .

۲-حداقل نمره قبولی برای دروس جبرانی (لیسانس غیرمرتبط) ۱۰ و طبق بخشنامه در حال حاضر سال ۹۰ در معدل کل تاثیر ندارد .

۳- حداقل نمره قبولی برای دروس اصلی - تخصصی - الزامی -پیشنیاز-جبرانی  سرفصل مقطع کارشناسی ارشد ۱۲ است .(  فقط نمره دروس جبرانی اجباری و پیشنیاز در میانگین معدل کل تاثیر ندارد ولی باید نمره ۱۲ یعنی قبولی را داشته باشید)

۴- دانشجویانیکه لیسانس غیرمرتبط دارند حتما باید در اولین ترم ورود دروس جبرانی را اخذ نمایند و عدم رعایت پیشنیاز موجب مغایریت در فارغ التحصیلی خواهد شد و عواقب ناشی از آن بعهده دانشجو است

بنابراین ارائه ریزنمرات در هنگام ثبت نام در معادل سازی به شما کمک خواهد کرد اگر دروس جبرانی بیش از ۱۴ واحد باشد ادامه آن را در ترم دوم باید اخذ نمود.

۵- دانشپذیران دوره فراگیر که در کارنامه اخذ شده از سازمان سنجش نمرات خام انان کمتر از ۱۲ است را باید مجددا در ترم اول بگذرانند . پس از گذراندن دروس مذکور در ترم های بعدی و کسب نمره قبولی در زمان فراغت از تحصیل نمره دروس رد شده در معدل کل تاثیر نخواهد داشت(طبق قانون الان در آینده خدا می داند)

۶- پرداخت شهریه در دانشگاه پیام نور پس از انتخاب واحد در سیستم گلستان (سایت مخصوص دانشجویان دانشگاه پیام نور کشور است و نام آن سیستم جامع گلستان است ) و اخذ فرم واریز شهریه از طریق همین سایت و مراجعه به بانک صادرات در سراسر کشور هر شعبه ای امکان پذیر است می توانید پرداخت نمایید و بصورت نقدی و کامل

تذکر مهم : در دانشگاه پیام نور تقسیط - تخفیف - پرداخت شهریه ثابت جداگانه و متغیر جداگانه وجود ندارد یعنی اصلا پیش بینی نشده است لطفا در هنگام  ثبت نام سوالات پیچیده نکنید .لطفا چون از دست ما کاری بر نمی آید هیچ مقام و مسئول و ریاست مرکز نمی تواند اجازه تخفیف  و تقسیط را بدهد چون سیاست گذاری پرداخت وجوه شهریه از سازمان مرکزی تعیین می گردد و تماما طبق سیستم جامع گلستان امکان پذیر است.

  ۷- واحد امور دانشجویی و شهریه خدمات وام و امور مربوط به وام را برعهده دارد که طبق سرانه مالی که از طریق صندوق رفاه دانشجویان از سوی کشور- استان یک مبلغ تقریبا مشخص شده در هر ترم متغیر است برای هر دانشگاهی در نظر گرفته می شود و دانشجو پس از درخواست کتبی بصورت حضوری  باید بدهد و منتظر پاسخ خواهد ماند اگر بودجه کافی و کامل باشد به تعداد بیشتری وام اختصاص داده خواهد شد اگر کم باشد بین دانشجویانیکه ثبت نام وام نموده و فرم مربوطه را تکمیل نمودند قرعه کشی صورت می گیرد تا حقی از کسی ضایع نگردد اگر دانشجویی شامل حال دریافت وام شد باید نسبت به تکمیل فرم ضمانت نامه رسمی از دفترخانه رسمی هر شهری و ارائه مدارک مربوط به وام که از امور دانشجویی دریافت می کند و مراحل بعدی که مربوط به واحد امور دانشجویی است .

۹- کلاسها معمولا پنج شنبه و جمعه تشکیل خواهد شد اگر دانشجو طبق سرفصل دروس خود پیش برود هیچگونه تداخلی در کلاسها و امتحانات پایان ترم نخواهد داشت .

۱۰- منابع کتاب ها از قبل توسط سایت WWW.PNU.AC.IR  قسمت دانشجو- وضعیت منابع دروس قابل دسترسی است و فقط این دروس مشخص شده باید در کلاسها تدریس شده و شما آنان را مطالعه نمایید هیچ مدرسی اجازه حذف - تعویض منابع - و.... ندارد فقط و فقط طبق وضعیت منابع دروس و قسمت شرح ملاحظات که اگر بخشی از مطالب حذف شده باشد باید مطالعه شود و سوالات پایان ترم نیز طبق همین منابع از سوی مرکز آزمون سازمان مرکزی کشور طراحی خواهدشد و نوع سوالات برای سراسر کشور یکی است و همزمان قابل اجرا است بنابراین اساتید دخل و تصرفی در طراحی سوال به صورت انفرادی ندارند ممکن است اساتید شما یکی از طراحان سوالات پایان ترم باشند که کاملا محرمانه است و هیچ کس مطلع نخواهد شد ولی خودشان نمی توانند برای شما سوال پایان ترم طرح نمایند بجر برای دروسی که طبق وضعیت منابع دروس بدون منبع اعلام شده باشد که اساتید خودشان منبع تهیه می کنند و خودشان طراح سوال خواهند بود . فقط چنانچه سوالات تشریحی کامل باشد توسط اساتید تصحیح خواهد شد(طبق قانون الان...) .

11- بارم نمرات پایان ترم 14 می باشد و 6 نمره باقیمانده مربوط به حضور در کلاس-امتحان میان ترم- تحقیق - کنفرانس- ارائه مقاله و....خواهد بود اگر دانشجویی در کلاس شرکت نداشته و یا 6 نمره میان ترم به او تعلق نگیرد خود به خود توسط کامپیوتر نمره در ده هفتم ضرب خواهد شد و نمره از 20 محاسبه خواهد شد .یعنی اگر 14 شد کامپیوتر 14 در ده هفتم ضرب می کند و نمره 20 می گیرد.

۱۲- مشروطی در دانشگاه پیام نور نداریم یعنی اگر معدل زیر ۱۴ شد می توانید ۱۴ واحد برای ترم بعد انتخاب کنید ولی باید خیلی مراقب حفظ معدل برای فراغت از تحصیل باشید که کمتر از ۱۴ نباشد چون به دانشجویانیکه با معدل زیر ۱۴ دانش آموخته شوند مدرکی داده نخواهد شد بنابراین توجه لازم را از همان ترم اول داشته باشید نه ترم آخر.

۱۳- شهریه ثابت و متغیر در هر سال تحصیلی تعیین می گردد در دو سال اخیر شهریه ثابت وا قعا ثابت ماند و تغییر نکرده بود ولی معمولا در هر سال تحصیلی افزایش شهریه متتغیر را خواهیم داشت .

شهریه ثابت دوره سراسری  سال ۸۹ حدودا ۴۰۷۰۰۰ تومان و متغیر هر واحدی ۴۰۷۰۰ تومان بود

شهریه ثابت دوره فراگیر سال ۸۹ حدودا ۴۹۸۰۰۰ تومان و متغیر هر واحدی ۴۹۸۰۰ تومان بود .

توجه مهم و ضروری : دانشجویان دوره فراگیر پس از تحویل مدارک و پذیرش و انتخاب واحد بعد از حدودا ۱۵ روز باید مابه التفاوت شهریه دوره دانشپذیری یعنی دروسی که در کارنامه آنان ثبت شده را پرداخت نمایند که این مابه التفاوت از طریق خود سیستم جامع گلستان برای هر دانشجویی جداگانه محاسبه شده و دانشجو با مراجعه به اطلاعات جامع خود در سیستم جامع گلستان نسبت به پرداخت آن اقدام نماید گاهی اوقات مبلغ جداگانه نمایش داده می شود و گاهی اوقات با شهریه ترم اول جمع بسته می شود و باید یک جا پرداخت گردد سال قبل حدودا ۶۵۰۰۰۰ تومان بود علاوه بر شهریه ترم  بنابراین لطفا دقت لازم را داشته باشید و سوالات پیچیده نکنید باید پرداخت شود.

این مابه التفاوت مربوط به ترم دانشپذیری است و فقط یک بار محاسبه می شود.

 ۱۴- شهریه متغیر دروس جبرانی برای لیسانس های غیرمرتبط که از مقطع کارشناسی ارائه می گردد همانند شهریه دوره کارشناسی می باشد فقط شهریه ثابت مربوط به مقطع کارشناسی ارشد است

بنابراین شهریه این افراد معمولا کمتر از دیگران بوده و ممکن است شبه ای برای شما ایجاد کند که چرا شهریه فلانی کم و شهریه ما زیاد شد به خاطر دلیل فوق الذکر است .

۱۵- دانشگاه پیام نور بابل همانند سایر دانشگاههای پیام دیگر امکانات خوابگاه ندارد حتی برای اسکان یک شب . فقط در زمان امتحانات پایان ترم در برخی مواقع یک اتاق به دانشجویان خانم که از راههای خیلی دور غرب - شرق - جنوب می آیند با درخواست کتبی آنان و ارائه به ریاست مرکز و در صورت موافقت رییس مرکز اختصاص داده خواهد البته این مورد تثبیت شده نیست بنابراین توصیه می شود به فکر خوابگاه باشید.

۱۶.دانشجویان مجازی : دانشگاه پیام نور کشور از نیمسال دوم ۹۰-۸۹ از طریق ازمون سراسری شروع به پذیرش دانشجو از طریق شیوه مجازی نموده است که مرکز بابل نیز دانشجویان فعالی در رشته ریاضی محض با گرایش جبر و مدیریت اجرایی با گرایش بازاریابی و صادرات و زبان و ادبیات فارسی نموده است

 روند کلی بدین شرح می باشد . دانشجویان محترم مجازی پس از اسکن کردن کلیه مدارک ثبت نامی و قرار دادن در سیستم جامع گلستان با رمز ورودی که از سوی پیام نور تعیین میگردد که معمولا شماره داوطلبی و شماره شناسنامه می باشد وارد سیستم گلستان می شوند و سپس مدارک توسط ما کنترل و بصورت الکترونیکی تایید می گردد و اجازه انتخاب واحد به دانشجو داده خواهد شد دانشجو طبق زمان بندی اعلام شده گلستان انتخاب واحد می نماید بعد از طریق سایت www.LMS.pnu.ac.ir وارد سیستم مجازی خواهدشد و برنامه کلاسی و نحوه اتصال به شبکه و نحوه شرکت در کلاسها را از طریق همین سایت دریافت خواهد کرد و هر رشته ای دارای یک قطب آموزشی است بعنوان مثال رشته ریاضی بابل توسط قطب آموزشی کرمان پشتیبانی خواهد شد یعنی اساتید آنان مربوط به کرمان هستند

خلاصه مطلب اینکه شهریه آنان نیز کمتر از سایر دانشجویان بوده و کلیه وضعیت منابع دروس - سرفصل ارائه دروس و.... همه و همه عینا همانند دانشجویان سنتی همان رشته است فقط این گروه حضور فیزیکی در کلاس درس سنتی را ندارند با حضور در دنیای مجازی این دوره را سپری خواهند کرد

توجه ۱: دانشجویان مجازی حتما باید دوره کامل ICDL را گذرانده باشند تا تسلط کامل به اینترنت داشته و بتوانند از خدمات این دوره استفاده کنند .

توجه ۲. در مدرک فارغ التحصیلی عنوان مجازی ذکر خواهد شد.

 ۱۷- دانشجویان شیوه پژوهش محور دارایی واحد پایان نامه اند و می توانند درصورت تمایل تغییر با درخواست کتبی تغییر شیوه آموزشی داده به شیوه آموزش محور بروند .

اما دانشجویان شیوه آموزش محور بجای واحد پایان نامه دروس تعیین شده طبق سرفصل دروس همان رشته را می گذرانند و امکان تغییر شیوه به پژوهش محور را نخواهند داشت بنابراین توجه داشته باشید و لطفا سوالات پیچیده نپرسید .

طبق اعلام معاونت محترم آموزشی پیام نور کشور ادامه تحصیل در این شیوه همانند دیگر شیوه ها بوده و می توانند به مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند .(نامه مربوطه در سایت پیام نور کشور موجود است)

۱۸- در زمان انتخاب رشته گرایش ها در دفترچه اول و دوم انتخاب رشته ذکر می گردد و دانشجو هر گرایشی که پذیرفته شد در هنگام تحصیل مجاز به تغییر گرایش نخواهد بود (طبق قانون الان) همانند رشته مدیریت اجرایی که دوره فراگیر دارای گرایش استراتژیک و دوره سراسری و رسمی دارای گرایش بازاریابی و صادرات می باشند.

۱۹- پرداخت شهریه معمولا از طریق فرم واریز شهریه ای که از سیستم جامع گلستان پرینت خواهید گرفت در کلیه شعبات بانک صادرات کشور با همان سریال ذکر شده در فرم واریز شهریه امکان پذیر خواهد بود و هر دانشجو برگه مربوط به خود را دارا می باشد بنابراین از دریافت فیش دستی از بانک صادرات و واریز شهریه خودداری نمایید چون باید شماره سریال برگه فرم واریز شهریه را داشته باشید و اشتباه در یک رقم شهریه شما به حساب دانشجوی دیگری خواهد رفت پس فقط پرداخت شهریه را از طریق فرم مذکور پرداخت نمایید زمان پرداخت شهریه نیز از طریق اطلاع رسانی در صفحه نخست گلستان خواهد بود همزمان با انتخاب واحد است بهر حال اگر دانشجویی شهریه خود را در موعد مقرر پرداخت ننماید کلیه فایل های اطلاعات دانشجویی قفل شده و امکان مشاهده - دریافت نمرات- دریافت کارنامه و ... وجود ندارد و اگر شهریه پرداخت شد امکان دسترسی به اطلاعات جامع دانشجویی ۷۲ ساعت بعد از واریز بدون درنظر گرفتن روزهای تعطیل خواهد بود پس توجه داشته باشید .

۲۰- امکان شرکت در امتحانات پایان ترم با بدهی مالی وجود ندارد .

با ارزوی موفقیت برای شما دانشجویان محترم امیداوارم توانسته باشم تا اطلاعات جامع و کاملی از سیستم آموزشی دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد داده باشم امکان کمبود ونقص و ابهام در مطالب فوق خواهد بود. 

ضمنا اینجانب مسئول رشته های ریاضی محض و ریاضی کاربردی و زبان وادبیات فارسی و جغرافیا برنامه ریزی شهری می باشم و اقای بیکی مسئول رشته های مدیریت اجرایی و علوم اقتصادی می باشند بنابراین لطفا رشته های مدیریت واقتصاد در صورت تماس امور مربوط به پرونده خود رااز اقای بیکی پیگیری نمایند البته بنده نیز در حد توان و وقت پاسخگو خواهم بود و این وبلاگ فقط برای اطلاع رسانی برای دانشجویان مرکز بابل طراحی نموده ام .  

 

نگارش در تاريخ سه شنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۰ توسط کارشناسی ارشد بابل |